Вход на сайт

Сообщение об ошибке

User warning: The following module is missing from the file system: recaptcha_mailhide. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /home/agatu209/domains/dityachiy.net/public_html/includes/bootstrap.inc).

ШКОЛА , ЯКУ ЛЮБЛЯТЬ ДІТИ

ШКОЛА , ЯКУ ЛЮБЛЯТЬ ДІТИ

 

   Піднімаючи тему шкільної освіти , хотілося б почати саме з питання: чи люблять наші діти школу ? Спробуйте-но самі дати відповідь . Думаю , що він буде приблизно такою : так , деякі люблять . А , може бути , і зовсім це стане темою для сумних роздумів : чому багато дітей ходять в школу тому , що так треба , а не тому , що хочеться ; чому чекають , не дочекаються чергових канікул.

    Що вже говорити про стан здоров'я наших школярів ! Красномовніше доказів , ніж медичні обстеження , мабуть, немає. Лікарі давно б'ють тривогу , оскільки хронічні захворювання серед учнів складають більше 80 % ! Та тільки ніяких кардинальних зрушень , на жаль , не спостерігається.

   Насправді , відповідь досить проста : дітям добре там , де їх люблять , де навчально -виховний процес будується на таких цінностях як : правдивість , щирий інтерес і повагу особистої гідності ; де враховуються як вікові , так і індивідуальні особливості , які знаходять розуміння і підтримку .

    Вважаю , що таке распостраненное останнім часом поділ дітей на обдарованих і всіх інших , спочатку неправильно . Безсумнівно , таланти треба розвивати і підтримувати. Але коли ми , нарешті , зрозуміємо , що НЕ ТАЛАНОВИТИХ ДІТЕЙ НЕ БУВАЄ! Як важливо вчасно побачити , підтримати і дати розвинутися в кожній дитині тих здібностям , з якими він прийшов у цей світ ! Адже кожна людина неповторна , унікальний. Хто важливіший : учений, що запускає ракети в космос або хлібороб , плодами рук якого ми харчуємося ? Важливий і потрібний кожен. І не настільки істотно , хто ти за професією , головне , якими моральними якостями володієш , які духовні цінності сповідуєш , що здатний привнести в цей світ.

  Найчастіше, це - то головне і упускається. Кожен раз , перечитуючи твори великого українського педагога В.О.Сухомлинського , захоплюєшся його глибоким розумінням внутрішнього світу дитини , умінням знайти правильний шлях до серця кожного. Тільки от питання : чи ми використаємо в належній мірі цей безцінний досвід? Чому поспішаємо якнайшвидше набити голову дитини різноманітними знаннями , нав'язуючи йому своє розуміння ? Чому деякі батьки вважають за необхідне з 3-4 років водити дитину на заняття гуртка «Логіка» ? Навіщо малюкові ця горезвісна логіка? Чи треба робити з нього « маленького дорослого» , позбавляючи простих і природних в цьому віці радостей ? Навіщо вбивати дитячу фантазію дорослої логікою? А деякі влаштовують подібні заняття вдома і потім при вступі до школи з гордістю повідомляють , що дитина давно не вірить у всю цю нісенітницю про Діда Мороза тощо.

    Іноді хочеться крикнути : будь ласка , зупиніться , подивіться на це маленьке диво , в ньому стільки мудрості , добра , захоплення, безмірного довіри до нас , дорослим! Не поламати , що не висушити цей ніжний паросточок , допоможіть йому стати могутнім прекрасним деревом , що приносить плоди! Не тягніть його , бажаючи , щоб паросточок якнайскоріше уподібнився зрілому рослині , не намагайтеся прискорити його ріст за допомогою хімічних стимуляторів , бо наслідки можуть бути досить сумними. Навряд чи , при такому підході , можна отримати в майбутньому міцне здорове рослина , здатне вистояти в бурю і негоду . Дитина повною мірою повинен пережити і насолодитися періодом дитинства , коли він знаходиться в світі фантазій і свято вірить у те , що світ добрий. Це дасть йому життєві сили надалі. Адже дуже багато проблем дорослих « родом з дитинства». Цей період дає людині опору на все подальше життя .

    У зв'язку з цим , приходить на пам'ять історія з життя однієї людини , який пройшов надзвичайно тяжкий період жорстокості і наруг в катівнях фашистського концтабору . До кінця життя він прийшов до висновку , що саме пріоритет добра , любові і розуміння в дитинстві , допоміг йому пережити цей страшний час . Бо завжди було чітке усвідомлення того , що крім зла , жорстокості , ненависті існує і щось протилежне . Він стверджував , що вижив завдяки тому , що знав , що таке любов. Діти завжди з вдячністю відгукуються на добро , і ніякі красиві слова не зможуть замінити те невидиме , що струмує від серця до серця.

   Збираючись «перший раз у перший клас» , хвилюються все. Адже починається новий етап у житті дитини. З якою гордістю вчорашні малюки носять свої ранці та портфелі ! Зазвичай , вони відразу ж закохуються в свою незвичайну вчительку , адже вона для них « сама, сама ...» Цю закоханість можна помітити по тому , як ( особливо дівчатка ) починають копіювати інтонації , жести , найбільш часто вживані вирази улюбленої вчительки. З яким довірою відкриваються ці чисті душі назустріч тим , хто веде їх в « країну знань» !

   А тепер - стоп ... Дуже часто « країна знань» перетворюється на « країну мук » і що відбувається потім ? Та запитайте про це краще у старшокласників , отримаєте вичерпну інформацію. Горезвісна « країна знань» , затьмарює , на жаль , все. І взагалі , які предмети в школі основні ? Природно , мови (особливо іноземні ) , математика , ну ще література , фізика хімія і т.д. (список можна продовжити) . Навряд чи хтось назве одним з найважливіших уроків спів , малювання , трудове навчання , фізкультуру. А як же бути учням , у яких не спостерігається особливих здібностей , наприклад , до точних наук ? Вони прекрасно малюють або співають , декламують вірші , танцюють , люблять щось майструвати і це у них чудово виходить . Зазвичай на це не звертають особливої ​​уваги. Подумаєш , він малює або співає ! Все це якось несерйозно. А ось труднощі в засвоєнні «основних» предметів - це велика проблема . І учень потрапляє в розряд « слабких» . І так тягнеться з року в рік. Це не може не вплинути на психіку дитини , який постійно відчуває себе невдахою. Або стривожені батьки починають проводити посилені заняття з певних предметів , що досить часто викликає напругу і веде до перевантажень . Ах , якби ви тільки знали , скільки здоров'я при цьому буде втрачено!

   Що виходить? Насправді , красиві слова про гармонійний розвиток в нашій школі так і залишаються всього лише словами. Всі націлене на те , щоб розвивати , насамперед , увага, мислення , пам'ять , щоб дитина опанувала якомога більшою кількістю знань , умінь , навичок. Пробачте за грубе порівняння , але це як мішок , який треба натолкать цими знаннями й уміннями. Чим більше , тим краще. Тоді учень стає гордістю школи. Але , крім голови , є ще й душа . Де ж вона ? У неї ж теж є свої потреби , вона теж повинна розвиватися. Чи багато уваги приділяється в нашій школі душевному та духовному розвитку ? Відповідь очевидна по тому , як живе наше суспільство. Так що далеко не всі визначають знання і над цим варто було б міцно задуматися .

   Явний пріоритет інтелектуального розвитку нерідко супроводжується егоїзмом , зниженням інтересу до світу , схильністю до холодних , жорстким , критичним судженням . Ці прояви можна спостерігати на всіх рівнях: починаючи з роботи парламенту і закінчуючи особистісними проблемами в сім'ї. А де ж доброта , взаєморозуміння , гнучкість у відносинах з людьми , відкритість , співпереживання ? На щастя , не все втрачено , цими прекрасними якостями володіє безліч людей , які здатні любити світ таким , яким він є. І як важливо зберегти в дитині те , що в ньому закладено спочатку - відкритість і довіра , розвинути його душевні якості , індивідуальні здібності , дати опору для того , щоб не пасувати перед труднощами !

   Безсумнівно , дуже багато залежить від учителя. Талановитий педагог завжди знайде час для того , щоб розвивати і чуттєву , і вольову сферу. Взагалі , хороший урок - досить інтимний процес , на якому « душа з душею говорить» , коли в класі настає тиша і цей потік « учитель - учні» зігрівається таким теплом , що все навколо стає єдиним цілим , і в той же час кожен відчуває , що найголовніші слова були сказані для нього.

   Говорити про це можна , але вчителі добре знають , що часто саме на такі моменти як раз і не вистачає часу , адже існує програма , яку треба неухильно виконувати , і дуже часто навчальний процес перетворюється на справжню гонку. Все як у житті ! Біжимо , поспішаємо встигнути , а в підсумку , чим більше поспішаємо , тим менше встигаємо . Та що й казати! Якраз саме до розмови по душам часто і не доходимо . Встигнути б пройти заплановані теми .

   Вас не коробить це слово «пройти» ? Найжахливіше нічого придумати неможливо. Адже так , в поспіху ми проходимо за темами , так само точно біжимо по життю. Вона на те й життя , щоб її ПРОЖИТИ , а не пробігти . А ось тему уроку важливо ПЕРЕЖИТИ , відчути всім своїм єством . Знання, які виникають з переживання , зберігаються , найчастіше, до кінця життя. І ніяких « натаскування » не буде потрібно.

   При такому підході , навчально -виховний процес настільки захоплює , що вчитися стає цікаво. Якщо до цього додати природну потребу дитини багато рухатися , що розвиває вольову сферу і, найчастіше , дозволяє навіть знання отримувати через рух , а також можливість займатися мистецтвом , що дає можливість кожному учневі проявити найбільшою мірою свої здібності , то і отримаємо образ такої школи , яку люблять діти.

   А тепер , напевно , виникає питання: «І що ж це за школа , де вона знаходиться ? » Давайте про все по -порядку .

   Є така школа , яка в 2000 році була визнана ЮНЕСКО школою ХХI століття. Мабуть , авторитет цієї організації ні в кого не викликає сумнівів. Називається школа вальдорфської . В даний час такі школи існують більш ніж в 50 країнах світу.

   Звідки така назва ? Після закінчення Першої світової війни , глава сигаретної фабрики Вальдорф Асторія Еміль Мольт попросив видатного вченого , мислителя , філософа , педагога , засновника антропософії Рудольфа Штайнера створити школу для дітей робітників його фабрики. До того часу багато замислювалися над питанням: як зробити так , щоб душевному та духовному розвитку дітей приділялася настільки ж велику увагу , як і розвитку інтелекту і фізичної спритності . Для Р. Штайнера це стало приводом для створення потужного культурно - просвітнього руху , послідовно орієнтованого на оздоровлення дітей. Він стверджував , що « Соціальне питання - це педагогічний питання , а педагогічний питання - це питання медичний ».

    Перша в світі , так звана , вальдорфская школа була створена в Німеччині в 1919 році. Головним її надбанням було і залишається те , що вона спрямована на здоровий розвиток дитини , тобто на збереження його здоров'я в першу чергу , а також на цілісне , воістину гармонійне , а не декларативне розвиток , бо саме у вальдорфській школі глибокі та міцні знання мають таку ж цінність , як і творчий розвиток , вольові прояви , індивідуальні здібності і т.д.

   Хіба це не актуально і в даний час ? Хіба наше суспільство не зацікавлене в тому , щоб діти були здоровими , хіба воно не потребує освіти , яке поряд з інтелектом і працездатністю допомагає розвивати душевно- духовну сферу , позитивне ставлення до життя , мужність , відповідальність , навички соціальної компетентності , Адже в наш час так гостро стоять питання охорони навколишнього середовища , діти отримують травми в душевній області переживаннями насильства , нерозуміння , занедбаності . До цього приєднуються враження з інтернету , ЗМІ , сексуальні зловживання , наслідки надмірного захоплення комп'ютерними іграми. Як не сумно , стали « модними » сцени дитячої жорстокості , які записуються на мобільні телефони і стають предметом гордості їх власників . Список можна продовжити , але це вже крик про допомогу: «Дорослі , допоможіть , дитинство в небезпеці » !

   При нинішній економічній кризі , яка охопила весь світ , за даними ЮНЕСКО серед випускників вальдорфських шкіл майже немає безробітних ( і це в країнах , де кількість безробітних постійно збільшується) , немає злочинців , наркоманів , алкоголіків. За результатами досліджень , проведеним останнім часом як в Європі , так і в Україні , Росії учні вальдорфських шкіл мають значно кращі показники здоров'я , ніж учні традиційних шкіл.

   На жаль , доводиться стикатися з думкою деяких людей про те , що вальдорфська школа - « школа мистецтв » або « школа праці» , а тому є найбільш пристосованою для хворих дітей , що вона виховує «прекрасні душі» , але нічому не вчить і т. д. Хотілося б на противагу цим домислам , які будуються на досить поверхневих уявленнях про вальдорфській школі , навести результати статистичних досліджень. Адже статистика - «річ уперта » !

   Як зазначає у своїй статті доктор педагогічних наук , професор ХДПУ ім . Г. С. Сковороди Є. Н. Іонова « в Німеччині кількість абітурієнтів - випускників вальдорфських шкіл , які успішно здали абитур ( державні іспити , які надають право вступу до університету ) на 20 - 30 % більше , ніж у середньому по країні , включаючи гімназії (така статистика стабільно тримається протягом десятиліть) . Т. е. серед учнів , які навчалися в вальдорфській школі на неселективною основі , відсоток тих , хто може вступити до вищої школи , значно більше , ніж у школах , які так чи інакше проводять відбір школярів ( при цьому слід зазначити , що абитур в вальдорфських школах здається в відповідно до державних вимог і під суворим контролем державних органів освіти).

   В останні роки в рамках експерименту «Розвиток вальдорфської педагогіки в Україні » (наказ Міністерства освіти і науки за № 363 від 06 . 05 . 2001 р.) проведено ряд психолого - педагогічних досліджень , націлених на порівняння результатів освіти учнів вальдорфських і традиційних шкіл. Базовими закладами експерименту є такі школи : «Сходи» (м. Одеса) , «Софія » (Київ) , «Школа вільного розвитку дитини ( вальдорфська ) » ( г.Днепропнтровск ) , школа № 108 (м. Кривий Ріг) , НВК № 17 (м.Житомир ) НВК « Бузькове гніздо » (м. Городенка Івано - Франківської обл ..) , НВК « Школа вільного розвитку» (м.Харків).

   Результати державних атестацій свідчать , що успішність вальдорфських учнів в порівнянні з учнями традиційної школи трохи вищий » .

   Можна навести результати досліджень у різних країнах світу , вони тільки підтвердять сказане вище.

  Чи це не аргументи для того , щоб виявити цікавість до такої потужної педагогічній системі !

   Вальдорфська педагогіка подарувала приватним і державним школам усього світу безліч ідей з приводу навчання , яке послідовно орієнтується на умови розвитку дитини. Бо вона відкрита для всіх , хто щиро хотів би бачити зміни на краще у сфері освіти. Адже це , безсумнівно , тягне за собою такі ж значимі поліпшення і в соціальній сфері. Але як часто цей інтерес зводиться тільки до запозичення вальдорфських методик ! Я неодноразово стикалася з цим. Свого часу довелося провести безліч відкритих уроків для тих , хто цікавився вальдорфської педагогікою . Цей інтерес , в основному , і зводився до методичних прийомів , які можна використовувати в інших школах. Вибачте , але це та ж дорога в « нікуди» , яка веде до гонки за підвищенням рівня знань , показухи , гонитві за швидкими результатами, де втрачається індивідуальність і дитині з його душевними переживаннями немає місця.

   Найменше хотілося б , щоб склалося враження , що вальдорфська школа є таким собі еталоном ідеальної школи , яка позбавлена ​​проблем. Це далеко не так. Цих проблем предостатньо , як і в будь-який інший школі . Але штатних психологів ви тут не знайдете , тому що кожен вчитель є психологом , який повинен мати глибокі знання і розуміння процесів розвитку дитини і все життя вчитися. Але головне - володіти певним талантом : проявляти до дітей сповнений любові інтерес , відчувати кожного як індивідуальність , стати для учнів авторитетом і опорою . Тому класний вчитель супроводжує учнів протягом 8 років. Якщо він стикається з проблемами , вирішення яких викликає особливі труднощі , то звертається за допомогою до педагогічної колегії , яка є органом шкільного самоврядування. На мій погляд , це взагалі приголомшливе явище , коли весь педагогічний колектив , з щирим бажанням допомогти , з любов'ю , теплотою обговорює проблеми конкретної дитини. Можна було б навести безліч прикладів , як вони успішно вирішуються завдяки злагодженій роботі педагогічної колегії.

    Вальдорфська педагогіка в чому є прикладом у світовій педагогіці . Завжди знаходяться творчо мислячі , ініціативні вчителі державних шкіл , вихователі дитячих садів , які намагаються оздоровити , оживити ідеями вальдорфської педагогіки існуючі педагогічні підходи . Нерідко і батьки звертаються за допомогою , що є імпульсом для творчої спільної діяльності , в центрі якої стоїть ДИТИНА - це маленьке диво , пізнаючи яке абсолютно по -новому пізнаєш і себе і навколишній світ. Дошкільнята не вибирають , в яку школу їм піти , цей вибір належить батькам . Нехай же він буде правильним , нехай батьки знайдуть таку школу , яку полюблять їх діти , яка насправді , а не на словах стане для них « другим домом » !

       Л. В. Кравченко - вальдорфський педагог , дефектолог - логопед , вчитель -методист .

    

                                        література :

    

 

 

 

СБ